Вoда за пиће међу приоритетима од националног значаја

  • На тродневној стручној радионици јавности је представљена „Национална процена угрожености од елементарних непогода и других несрећа“

  • У оквиру националне методологије недостатак воде за пиће први пут се обрађује као опасност

Драгана Бисиљчић, Филип Радовић (у средини) и др Небојша Вељковић

Драгана Бисиљчић, Филип Радовић (у средини) и др Небојша Вељковић

Од 24. до 26. априла у Београду је одржана стручна радионица на којој је представљен документ „Национална процена угрожености од елементарних непогода и других несрећа“. Процена је урађена према јединственој методологији и обухвата дванаест идентификованих опасности (земљотреси, одрони, клизишта и ерозије, екстремне временске појаве, епидемије и пандемије, пожари и експлозије, итд).

Недостатак воде за пиће први пут је сврстан на листу опасности којом се бави „Национална процена угрожености“. Агенција за заштиту животне средине је одређена за координатора анализе и процене ризика од опасности недостатка воде за пиће, а стручна јавност је први пут била у прилици да се упозна са резултатима ове процене.

Презентацију сценарија за опасност од недостатка воде за пиће, у својству предавача испред мултидисциплинарног и међусекторског стручног тима, презентовали су Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине и др Небојша Вељковић, начелник мониторинга квалитета воде и седимента у Агенцији за заштиту животне средине.Презентацију можете преузети овде.

Voda za piće među prioritetima od nacionalnog značaja

  • Nа trоdnеvnој stručnој rаdiоnici јаvnоsti је prеdstаvlјеnа „Nаciоnаlnа prоcеnа ugrоžеnоsti оd еlеmеntаrnih nеpоgоdа i drugih nеsrеćа“

  • U оkviru nаciоnаlnе mеtоdоlоgiје nеdоstаtаk vоdе zа pićе prvi put sе оbrаđuје kао оpаsnоst

Drаgаnа Bisilјčić, Filip Rаdоvić (u srеdini) i dr Nеbојšа Vеlјkоvić

Оd 24. dо 26. аprilа u Bеоgrаdu је оdržаnа stručnа rаdiоnicа nа kојој је prеdstаvlјеn dоkumеnt „Nаciоnаlnа prоcеnа ugrоžеnоsti оd еlеmеntаrnih nеpоgоdа i drugih nеsrеćа“. Prоcеnа је urаđеnа prеmа јеdinstvеnој mеtоdоlоgiјi i оbuhvаtа dvаnаеst idеntifikоvаnih оpаsnоsti (zеmlјоtrеsi, оdrоni, klizištа i еrоziје, еkstrеmnе vrеmеnskе pојаvе, еpidеmiје i pаndеmiје, pоžаri i еksplоziје, itd).

Nеdоstаtаk vоdе zа pićе prvi put је svrstаn nа listu оpаsnоsti kојоm sе bаvi „Nаciоnаlnа prоcеnа ugrоžеnоsti“. Аgеnciја zа zаštitu živоtnе srеdinе је оdrеđеnа zа kооrdinаtоrа аnаlizе i prоcеnе rizikа оd оpаsnоsti nеdоstаtkа vоdе zа pićе, а stručnа јаvnоst је prvi put bilа u prilici dа sе upоznа sа rеzultаtimа оvе prоcеnе.

Prеzеntаciјu scеnаriја zа оpаsnоst оd nеdоstаtkа vоdе zа pićе, u svојstvu prеdаvаčа isprеd multidisciplinаrnоg i mеđusеktоrskоg stručnоg timа, prеzеntоvаli su Filip Rаdоvić, dirеktоr Аgеnciје zа zаštitu živоtnе srеdinе i dr Nеbојšа Vеlјkоvić, nаčеlnik mоnitоringа kvаlitеtа vоdе i sеdimеntа u Аgеnciјi zа zаštitu živоtnе srеdinе.Prezentaciju možete preuzeti ovde.

Јавна расправа о Нацрту закона о води за људску употребу

  • После округлих столова у Нишу и Београду, данас се завршава јавна расправа коју је организовало и спровело Министарство здравља

  • У сарадњи са Удружењем за технологију воде, доставили смо примедбе и коментаре на предложени текст

Voda za piće

Ступањем на снагу овог закона престаће да важе неке одредбе Закона о безбедности хране, одредбе Закона о водама које се односе на здравствену исправност воде за пиће, као и Закон о флуорисању воде за пиће и сви подзаконски прописи донети на основу тог закона

Јавна расправа о Нацрту закона о води за људску употребу води се од 12. марта, а до сада су одржана два округла стола на којима су представљена предложена решења. Први скуп одржан је 12. марта у нишком Институту за јавно здравље, а други три дана касније, 15. марта у Београду, у Привредној комори Србије.

Нацрт закона је сачинила радна група у којој су били представници Министарства здравља и института за јавно здравље Србије, Војводине, Београда и Ниша. Предложеним текстом уређује се здравствена исправност и квалитет воде људску употребу, обавезе субјеката у пословању водом, начин обављања мониторинга и службених контрола, систем обавештавања и информисања, надлежност државних органа и друга питања од значаја за ову тематику.

С обзиром да је данас последњи дан јавне расправе, још увек нема званичних информација о приспелим примедбама и сугестијама. Стручни тим Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство и нашег удружења доставио је Министарству примедбе и коментаре (текст можете преузети овде).

Javna rasprava o Nacrtu zakona o vodi za ljudsku upotrebu

  • Posle okruglih stolova u Nišu i Beogradu, danas se završava javna rasprava koju je organizovalo i sprovelo Ministarstvo zdravlja

  • U saradnji sa Udruženjem za tehnologiju vode, dostavili smo primedbe i komentare na predloženi tekst

Stupanjem na snagu ovog zakona prestaće da važe neke odredbe Zakona o bezbednosti hrane, odredbe Zakona o vodama koje se odnose na zdravstvenu ispravnost vode za piće, kao i Zakon o fluorisanju vode za piće i svi podzakonski propisi doneti na osnovu tog zakona

Javna rasprava o Nacrtu zakona o vodi za ljudsku upotrebu vodi se od 12. marta, a do sada su održana dva okrugla stola na kojima su predstavljena predložena rešenja. Prvi skup održan je 12. marta u niškom Institutu za javno zdravlje, a drugi tri dana kasnije, 15. marta u Beogradu, u Privrednoj komori Srbije.

Nacrt zakona je sačinila radna grupa u kojoj su bili predstavnici Ministarstva zdravlja i instituta za javno zdravlje Srbije, Vojvodine, Beograda i Niša. Predloženim tekstom uređuje se zdravstvena ispravnost i kvalitet vode ljudsku upotrebu, obaveze subjekata u poslovanju vodom, način obavljanja monitoringa i službenih kontrola, sistem obaveštavanja i informisanja, nadležnost državnih organa i druga pitanja od značaja za ovu tematiku.

S obzirom da je danas poslednji dan javne rasprave, još uvek nema zvaničnih informacija o prispelim primedbama i sugestijama. Stručni tim Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo i našeg udruženja dostavio je Ministarstvu primedbe i komentare (tekst možete preuzeti ovde).

Извештај о спроведеној јавној расправи

  • Министарство финансија објавило је извештај о спроведеној јавној расправи о Нацрту закона о накнадама за коришћење јавних добара

„Све примедбе, предлози и сугестије биће разматрани у оквиру рада радне групе, након чега ће се определити коначни ставови“, каже се у извештају

Током одржаних презентација и округлих столова о Нацрту закона, учесници у расправама изнели су више од 200 предлога, упутили многа питања и навели коментаре, од којих су неки били начелног карактера.

Највећи број поднетих предлога односи се на накнаде за заштиту животне средине,  коришћење енергије и енергената и накнаде за воде.

Текст Извештаја можете преузети овде.

Izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi

  • Ministarstvo finansija objavilo je izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara

„Sve primedbe, predlozi i sugestije biće razmatrani u okviru rada radne grupe, nakon čega će se opredeliti konačni stavovi“, kaže se u izveštaju

Tokom održanih prezentacija i okruglih stolova o Nacrtu zakona, učesnici u raspravama izneli su više od 200 predloga, uputili mnoga pitanja i naveli komentare, od kojih su neki bili načelnog karaktera.

Najveći broj podnetih predloga odnosi se na naknade za zaštitu životne sredine,  korišćenje energije i energenata i naknade za vode.

Tekst Izveštaja možete preuzeti ovde.