Jaвнa рaспрaвa o Нaцрту зaкoнa o нaкнaдaмa зa кoришћeњe jaвних дoбaрa

  • Прeкo 80 приврeдних друштaвa, удружeњa и пojeдинaцa дoстaвилo је више од 200 прeдлoгa за измeне Нaцртa

  • Нajвeћи брoj прeдлoгa oднoси сe нa нaкнaдe зa зaштиту живoтнe срeдинe, кoришћeњe eнeргиje и eнeргeнaтa, кao и зa вoдe

Фото: Регионална привредна комора Јужнобачког управног округа

Нaцрт зaкoнa o нaкнaдaмa зa кoришћeњe jaвних дoбaрa

По речима министра финансија, др Душана Вујовића, основни разлог доношења закона је системско уређење ове области која је до сада била предмет 15 посебних закона и преко 20 подзаконских прописа

Округлим столом у Новом Саду, 20. марта 2018. завршена је јавна расправа о Нацрту закона о накнадама за коришћење јавних добара. Због великог интересовања јавности, рок за завршетак расправе продужаван је у два наврата и закључен представљањем предложених решења у Регионалној привредној комори Јужнобачког управног округа на округлом столу, коме је председавао др Душан Вујовић, министар финансија Републике Србије. Прeмa његовим рeчимa, oснoвни рaзлoзи зa дoнoшeњe зaкoнa су систeмскo урeђивaњe нaкнaдa зa кoришћeњe jaвних дoбaрa, трaнспaрeнтнoст, прeдвидивoст трoшкoвa пoслoвaњa и рaциoнaлнo кoришћeњe jaвних дoбaрa.

Нацрт је сачинила Радна група, у чијем раду су учествовали представници државних органа и организација, привредних субјеката, пословних удружења, стручне јавности, међународних организација и други заинтересовани учесници. Јавну расправу је  спровело  Министарство финансија.

Циљ овог великог посла је да се једним документом дефинише шта је јавно добро, ко је његов корисник и колике су накнаде за коришћење природних ресурса, што је до сада било регулисано у одредбама 15 закона и великом броју подзаконских аката.

У односу на досадашња решења, у области производње и дистрибуције воде за пиће Нацрт није донео веће промене. У деветом поглављу одређене су врсте накнада за воду (за коришћење вода, за извађени речни нанос, за одводњавање и за коришћење водних објеката и система), као и начин њиховог обрачуна.

Новина има у области накнада за заштиту животне средине (десето поглавље), где се, од предложених осам, три односе на предузећа водовода и канализације (накнада за загађивање животне средине, за заштиту и унапређење животне средине и за загађивање вода). Према процени наших чланова, у тој области има извесних  недоумица за предузећа водовода  и неопходно је да се предложена решења пажљиво анализирају.

У наредном периоду Министарство финансија ће анализирати све примедбе, предлоге и сугестије учесника у јавној расправи и сачинити извештај о спроведеној јавној расправи.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara

  • Preko 80 privrednih društava, udruženja i pojedinaca dostavilo je više od 200 predloga za izmene Nacrta
  • Najveći broj predloga odnosi se na naknade za zaštitu životne sredine, korišćenje energije i energenata, kao i za vode

Foto: Regionalna privredna komora Južnobačkog upravnog okruga

Po rečima ministra finansija, dr Dušana Vujovića, osnovni razlog donošenja zakona je sistemsko uređenje ove oblasti koja je do sada bila predmet 15 posebnih zakona i preko 20 podzakonskih propisa

Okruglim stolom u Novom Sadu, 20. marta 2018. završena je javna rasprava o Nacrtu zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara. Zbog velikog interesovanja javnosti, rok za završetak rasprave produžavan je u dva navrata i zaključen predstavljanjem predloženih rešenja u Regionalnoj privrednoj komori Južnobačkog upravnog okruga na okruglom stolu, kome je predsedavao dr Dušan Vujović, ministar finansija Republike Srbije. Prema njegovim rečima, osnovni razlozi za donošenje zakona su sistemsko uređivanje naknada za korišćenje javnih dobara, transparentnost, predvidivost troškova poslovanja i racionalno korišćenje javnih dobara.

Nacrt je sačinila Radna grupa, u čijem radu su učestvovali predstavnici državnih organa i organizacija, privrednih subjekata, poslovnih udruženja, stručne javnosti, međunarodnih organizacija i drugi zainteresovani učesnici. Javnu raspravu je  sprovelo  Ministarstvo finansija.

Cilj ovog velikog posla je da se jednim dokumentom definiše šta je javno dobro, ko je njegov korisnik i kolike su naknade za korišćenje prirodnih resursa, što je do sada bilo regulisano u odredbama 15 zakona i velikom broju podzakonskih akata.

U odnosu na dosadašnja rešenja, u oblasti proizvodnje i distribucije vode za piće Nacrt nije doneo veće promene. U devetom poglavlju određene su vrste naknada za vodu (za korišćenje voda, za izvađeni rečni nanos, za odvodnjavanje i za korišćenje vodnih objekata i sistema), kao i način njihovog obračuna.

Novina ima u oblasti naknada za zaštitu životne sredine (deseto poglavlje), gde se, od predloženih osam, tri odnose na preduzeća vodovoda i kanalizacije (naknada za zagađivanje životne sredine, za zaštitu i unapređenje životne sredine i za zagađivanje voda). Prema proceni naših članova, u toj oblasti ima izvesnih  nedoumica za preduzeća vodovoda  i neophodno je da se predložena rešenja pažljivo analiziraju.

U narednom periodu Ministarstvo finansija će analizirati sve primedbe, predloge i sugestije učesnika u javnoj raspravi i sačiniti izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi.

Друга фаза реконструкције фабрике воде у Ужицу

Извор: www.mgsi.gov.rs

фабрика воде

Уговоре о финансирању и извођењу радова потписали су потпредседница Владе и министарка Зорана Михајловић, градоначелник Ужица Тихомир Петковић (десно) и у име извођача, конзорцијума на челу са предузећем “Јединство” из Севојна, директор те фирме Мића Мићић

Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зорана Михајловић, потписала је 23. марта уговор вредан 310 милиона динара за другу фазу реконструкције и доградње фабрике воде у Ужицу.

“Циљ Владе је да сваки град у Србији има здраву пијаћу воду. Данас смо потписали уговор за радове у другој фази вредне 310 милиона динара, с циљем да за осам месеци, колико по уговору трају радови, фабрика изграђена пре 38 година буде комплетно реконстрисана и да 70.000 грађана Ужица може поново да се снабдева водом са акумулације “Врутци” до краја 2018. године“, рекла је министарка после потписивања уговора у Влади Србије.

Она је додала да од извођача очекује да, као и у првој фази, радове заврши у договореном року и квалитету, како би грађани Ужица добили фабрику која ће служити и будућим генерацијама Ужичана.  Градоначелник Ужица Тихомир Петковић рекао је да су реконструкција и доградња фабрике воде најважнији пројекат за ову генерацију Ужичана и да решава проблем водоснабдевања за генерације које долазе. Директор “Јединства” из Севојна, Мића Мићић, рекао је да је ова компанија, која је реализовала и прву фазу радова, спремна да заврши пројекат у целости и у року.

Радови у другој фази реконструкције и доградње постројења за пречишћавање воде “Петар Антонијевић” у Ужицу подразумевају увођење у технолошки процес прераде воде технологију филтрирања воде филтерима са активним угљем, који потпуно елиминишу утицај алги, чиме ће се омогућити потпуно безбедно коришћење воде из акумулације „Врутци“. За то је неопходно изградити комплетно нов објекат са одговарајућом опремом и лабораторијом, што ће бити урађено кроз другу фазу радова, као и завршетак реконструкције старих објеката, пешчаних филтера и таложника.

Прва фаза радова са укупним улагањем од 400 милиона динара, од којих је 360 милиона обезбедило Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, реализована је у 2017. години. Радовима изведеним у првој фази добијене су значајно побољшана технолошка линија прераде воде и сигурност у снабдевању града водом, а уграђена је и најсавременија опрема за третман вода. Од укупне вредности радова у другој фази, која износи 309,8 милиона динара, око 20 милиона динара обезбедиће Град Ужице из свог буџета.

Druga faza rekonstrukcije fabrike vode u Užicu

Izvor: www.mgsi.gov.rs

Ugovore o finansiranju i izvođenju radova potpisali su potpredsednica Vlade i ministarka Zorana Mihajlović, gradonačelnik Užica Tihomir Petković (desno) i u ime izvođača, konzorcijuma na čelu sa preduzećem “Jedinstvo” iz Sevojna, direktor te firme Mića Mićić

Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, potpisala je 23. marta ugovor vredan 310 miliona dinara za drugu fazu rekonstrukcije i dogradnje fabrike vode u Užicu.

“Cilj Vlade je da svaki grad u Srbiji ima zdravu pijaću vodu. Danas smo potpisali ugovor za radove u drugoj fazi vredne 310 miliona dinara, s ciljem da za osam meseci, koliko po ugovoru traju radovi, fabrika izgrađena pre 38 godina bude kompletno rekonstrisana i da 70.000 građana Užica može ponovo da se snabdeva vodom sa akumulacije “Vrutci” do kraja 2018. godine“, rekla je ministarka posle potpisivanja ugovora u Vladi Srbije.

Ona je dodala da od izvođača očekuje da, kao i u prvoj fazi, radove završi u dogovorenom roku i kvalitetu, kako bi građani Užica dobili fabriku koja će služiti i budućim generacijama Užičana.  Gradonačelnik Užica Tihomir Petković rekao je da su rekonstrukcija i dogradnja fabrike vode najvažniji projekat za ovu generaciju Užičana i da rešava problem vodosnabdevanja za generacije koje dolaze. Direktor “Jedinstva” iz Sevojna, Mića Mićić, rekao je da je ova kompanija, koja je realizovala i prvu fazu radova, spremna da završi projekat u celosti i u roku.

Radovi u drugoj fazi rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za prečišćavanje vode “Petar Antonijević” u Užicu podrazumevaju uvođenje u tehnološki proces prerade vode tehnologiju filtriranja vode filterima sa aktivnim ugljem, koji potpuno eliminišu uticaj algi, čime će se omogućiti potpuno bezbedno korišćenje vode iz akumulacije „Vrutci“. Za to je neophodno izgraditi kompletno nov objekat sa odgovarajućom opremom i laboratorijom, što će biti urađeno kroz drugu fazu radova, kao i završetak rekonstrukcije starih objekata, peščanih filtera i taložnika.

Prva faza radova sa ukupnim ulaganjem od 400 miliona dinara, od kojih je 360 miliona obezbedilo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, realizovana je u 2017. godini. Radovima izvedenim u prvoj fazi dobijene su značajno poboljšana tehnološka linija prerade vode i sigurnost u snabdevanju grada vodom, a ugrađena je i najsavremenija oprema za tretman voda. Od ukupne vrednosti radova u drugoj fazi, koja iznosi 309,8 miliona dinara, oko 20 miliona dinara obezbediće Grad Užice iz svog budžeta.

Округли сто у Брзећу

  • Кроз панел дискусију биће обрађене најактуелније теме из рада и пословања предузећа водовода и канализације

Округли сто - Хотел Јуниор

У оквиру 48. Конференције о отпадним водама, комуналном чврстом отпаду и опасном отпаду, другог дана,  28. марта 2018. У Брзећу, у Хотелу „Јуниор“, са почетком у 12,00 часова, Удружење за технологију воде и санитарно инжењерство и наше удружење организоваће округли сто посвећен најактуелнијим темама из рада и пословања предузећа водовода и канализације.

На инсистирање чланства и управних одбора оба удружења, кроз панел дискусију, биће обрађене следеће теме: Нацрт закона о накнадама за коришћење јавних добара – резултати недавно завршене јавне расправе (модератор представник ЈКП „Водовод Лесковац“), методологија за утврђивање цене снабдевања водом за пиће, одвођења и пречишћавања отпадних вода у системима јавних комуналних предузећа (модератор представник ЈКП „Београдски водовод и канализација“) и недостатак кадрова и квалификоване радне снаге у светлу забране запошљавања у јавном сектору (модератор представник ЈКП „Водовод и канализација Крагујевац“).

Okrugli sto u Brzeću

  • Kroz panel diskusiju biće obrađene najaktuelnije teme iz rada i poslovanja preduzeća vodovoda i kanalizacije

U okviru 48. Konferencije o otpadnim vodama, komunalnom čvrstom otpadu i opasnom otpadu, drugog dana,  28. marta 2018. U Brzeću, u Hotelu „Junior“, sa početkom u 12,00 časova, Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo i naše udruženje organizovaće okrugli sto posvećen najaktuelnijim temama iz rada i poslovanja preduzeća vodovoda i kanalizacije.

Na insistiranje članstva i upravnih odbora oba udruženja, kroz panel diskusiju, biće obrađene sledeće teme: Nacrt zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara – rezultati nedavno završene javne rasprave (moderator predstavnik JKP „Vodovod Leskovac“), metodologija za utvrđivanje cene snabdevanja vodom za piće, odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda u sistemima javnih komunalnih preduzeća (moderator predstavnik JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“) i nedostatak kadrova i kvalifikovane radne snage u svetlu zabrane zapošljavanja u javnom sektoru (moderator predstavnik JKP „Vodovod i kanalizacija Kragujevac“).

Конференција о отпадним водама

  • На скупу ће бити саопштено преко 25 стручних радова

Конференција о отпадним водама, комуналном чврстом отпаду и опасном отпаду одржаће се крајем марта у Хотелу „Јуниор“, у Брзећу

Удружење за технологију воде и санитарно инжењерство (УТВСИ), у сарадњи са нашим удружењем, Институтом за хемију, технологију и металургију, Привредном комором Србије и Општином Брус, од 27. до 29. марта 2018. У Брзећу, у Хотелу „Јуниор“, организује 48. Конференцију о отпадним водама, комуналном чврстом отпаду и опасном отпаду.

Скуп ће бити организован под покровитељством Министарства заштите животне средине и Министарства просвете, науке и технолошког развоја, са циљем да се размене знања и искуства у све три тематске области и да се пружи допринос примени регулативе и стандарда који воде побољшању стања у животној средини.

У складу са традицијом, први дан ће бити посвећен теми отпадних вода, други – областима комуналног чврстог и опасног отпада, док ће трећег дана бити организован обилазак крушевачке фабрике воде, манастира Наупаре и ски центра Копаоник. На скупу ће бити саопштено преко 25 стручних радова, а биће приређене и постер секције за све три тематске области.

Konferencija o otpadnim vodama

  • Na skupu će biti saopšteno preko 25 stručnih radova

Konferencija o otpadnim vodama, komunalnom čvrstom otpadu i opasnom otpadu održaće se krajem marta u Hotelu „Junior“, u Brzeću

Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo (UTVSI), u saradnji sa našim udruženjem, Institutom za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Privrednom komorom Srbije i Opštinom Brus, od 27. do 29. marta 2018. U Brzeću, u Hotelu „Junior“, organizuje 48. Konferenciju o otpadnim vodama, komunalnom čvrstom otpadu i opasnom otpadu.

Skup će biti organizovan pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite životne sredine i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, sa ciljem da se razmene znanja i iskustva u sve tri tematske oblasti i da se pruži doprinos primeni regulative i standarda koji vode poboljšanju stanja u životnoj sredini.

U skladu sa tradicijom, prvi dan će biti posvećen temi otpadnih voda, drugi – oblastima komunalnog čvrstog i opasnog otpada, dok će trećeg dana biti organizovan obilazak kruševačke fabrike vode, manastira Naupare i ski centra Kopaonik. Na skupu će biti saopšteno preko 25 stručnih radova, a biće priređene i poster sekcije za sve tri tematske oblasti.

Директиве у сектору вода

  • На семинару „Специфични планови имплементације директива у сектору вода“, поред осталог, биће представљени статус површинских вода Србије и смернице за развој плана и имплементацију мониторинга

Статус површинских вода

Поводом Дана вода, Агенција за заштиту животне средине Министарства заштите животне средине Србије организује семинар „Специфични планови имплементације директива у сектору вода“.

Семинар ће се одржати  22. марта 2018. у Клубу народних посланика (Београд, Толстојева 2). Како је најављено, учесницима ће бити представљене радне верзије специфичних планова за имплементацију нитратне, директиве о квалитету воде за пиће и директиве о комуналним отпадним водама.

Рад ће се одвијати на српском и енглеском језику (симултани превод је обезбеђен). Учесницима ће бити уручена електронска публикација Агенције за заштиту животне средине  „Статус површинских вода Србије – развој мониторинга у оквиру планова управљања речним сливовима“. Програм семинара можете преузети овде.

Direktive u sektoru voda

  • Na seminaru „Specifični planovi implementacije direktiva u sektoru voda“, pored ostalog, biće predstavljeni status površinskih voda Srbije i smernice za razvoj plana i implementaciju monitoringa

Povodom Dana voda, Agencija za zaštitu životne sredine Ministarstva zaštite životne sredine Srbije organizuje seminar „Specifični planovi implementacije direktiva u sektoru voda“.

Seminar će se održati  22. marta 2018. u Klubu narodnih poslanika (Beograd, Tolstojeva 2). Kako je najavljeno, učesnicima će biti predstavljene radne verzije specifičnih planova za implementaciju nitratne, direktive o kvalitetu vode za piće i direktive o komunalnim otpadnim vodama.

Rad će se odvijati na srpskom i engleskom jeziku (simultani prevod je obezbeđen). Učesnicima će biti uručena elektronska publikacija Agencije za zaštitu životne sredine  „Status površinskih voda Srbije – razvoj monitoringa u okviru planova upravljanja rečnim slivovima“. Program seminara možete preuzeti ovde.