Међународна конференција о отпадним водама, комуналном чврстом отпаду и опасном отпаду

Удружење за технологију воде и санитарно инжењерство, Удружење водовода и канализације Србије и Институт за хемију, технологију и металургију, у сарадњи са градом Суботицом и Привредном комором Србије организовали су 43. Међународну конференцију „Отпадне воде, комунални чврсти отпад и опасан отпад” која се, од 10. до 12. априла 2013. године одржавала у Великој већници Градске куће и конгресној сали Хотела „Патрија”, у Суботици. Циљ конференције је размена знања и искуства у наведеним тематским областима и примена усвојене регулативе и стандарда који воде побољшању стања у животној средини.

Градоначелник Суботице Модест Дулић је, приликом свечаног отварања конференције, рекао да се и град Суботица, као и свака друга насељена средина, сусреће са одређеним еколошким проблемима: проблем третирања наслеђеног индустријског отпада, проблем Градске депоније и потреба њене санације и даља стратегија одрживог развоја Града која подразумева интелигентно управљање отпадом, односно прикупљање и селекцију, а касније и рециклажу отпада кроз регионалне центре који ће се градити у околини Суботице.

– Постоји и озбиљно суочавање са проблемом отпадних вода које нам онемогућавају да на прави начин третирамо предност и капацитет овог града, а то је питање туристичког комплекса Палић. Донедавно отпадне воде нисмо третирали на прави начин, а однедавно имамо пречистач који има одличне резултате. Међутим, оно што је наслеђено је нарушен еко-систем и због тога су закључци са ове конференције и уопште ова тема значајни за наш град. Озбиљан и одговоран однос према животној средини, стратешки приступ третирању отпада јесте и одговоран приступ према будућности коју остављамо нашој деци, нагласио је Модест Дулић.

Члан Градског већа задужен за здравство, социјалну политику и заштиту животне средине др Атила Ченгери је рекао да се град Суботица састоји од 19 насељених места и да води рачуна о животној средини, заштити природе и здрављу својих грађана. У Суботици се, казао је, већ годинама обављају систематска испитивања контроле параметара животне средине са циљем заштите и очувања квалитета, доношења адекватних и правовремених одлука, као и формирања информационог система и извештавања јавности.

– Суботица је седамдесетих година имала веома развијена индустријска постројења и у тадашњој СФРЈ најсавременији пречистач отпадних вода. Данашњи пречистач, који је реконструисан и пуштен у рад 2009. такође је најсавременији уређај за пречишћавање отпадних вода у Србији. Још 2002. године Суботица је препознала значај заштите и унапређења животне средине и уз Котор била први град који је донео Локални еколошки акциони план (ЛЕАП). Овај план је био основа за реконструкцију тадашњег пречистача отпадних вода, санацију и рекултивацију дивљих депонија, подизање ветрозаштитних појасева, акције на очувању и заштити природних добара и програме на подизању еколошке свести Суботичана. Локални план управљања отпадом донет је 2011. и то је документ којим се организује управљање отпадом на нивоу локалне заједнице. Најозбиљнији задаци који нам предстоје су санација старих индустријских загађења и решавање проблема нарушене хемијске и биолошке равнотеже језера Палић и Лудаш, истакао је Атила Ченгери.

Конференцију је отворио помоћник министра за развој, енергетику и заштиту животне средине др Мирко Грубишић који је, тим поводом, казао да се у наредном периоду очекују веома озбиљна инвестициона улагања у третман отпадних вода. Према његовим речима, за спровођење свих неопходних директива, које су, како је рекао, готово усвојене кроз законску регулативу када је реч о уредбама, правилницима и закону, у наредном периоду очекује се инвестиција од 5,6 милијарди евра.

 

Извор: www.subotica.info

Привредне вести

У Привредној комори Србије је 26. марта одржана седница Удружења водовода и канализације Србије – Групације водовода и канализације при Удружењу за комуналне делатности Привредне коморе Србије

sa strucnog skupaНа седници је разматран материјал „Методолошки водич о тарифама, таксама и трансферима“ Медјународне федерације водовода и канализација Европе ЕУРЕАУ, чији је члан Привредна комора Србије – Удружење за комуналне делатности. Методолошки водич о тарифама, таксама и трансферима у европском сектору вода,  илуструје начин финансирања сектора водоснабдевања и садржи и примере из праксе европских водовода. Суштина овог практичног приручника је његова примењивост, јасноћа и транспаретност у оквиру стратешког финанисјког планирања. Тарифе су дефинисане као накнаде од стране потрошача, таксе се односе на средства која сакупе националне, регионалне и локалне  владе кроз пореску основицу, која се након тога усмери у сектор водоснабдевања, а трансфери су исплате које долазе из страних извора, помоћ развоју (ОДА) и ЕУ фондови. Представљен је и још један европски документ „Блуепринт“  који је донет да би успоставио правне основе за очување ресурса воде и њихово дугорочно одрживо коришћење,  односно доводјење свих водотокова на територији ЕУ у добро стање до 2015. године.

Представници Сталне конференције општина и градова упознали су представнике овог удружења са   предлогом Методологије одредјивања цена комуналних услуга које се односе на свих 14 комуналних делатности. Сви чланови Удружења за комуналне делатности биће упознати са предложеним материјалом и добиће прилику да својим искуством  допринесу његовом квалитету и примењивости.

Чланови су информисани и о  пројекту  „Јачање капацитета предузећа водовода и канализације Југоисточне Европе“ подржан од ИWА-е, Медјународног удружења вода, Светске банке и ИАWД-а, асоцијације водовода подунавских земаља. Презентовани су и најновији подаци Привредне коморе Србије, Удружења за комуналне делатности о капацитетима и пословању предузећа, ценама воде, одводјењу отпадних вода, пречишћавању отпадних вода, структури и броју запослених, просечним зарадама запослених у овим предузећима. Указано је да постоји огроман диспаритет у ценама на нивоу Србије, тако да се на основу достављених података  цена воде за домаћинства  креће од  24,17 дин/м3   до  60,76 дин/м3, док се цена  сакупљања и одводјења отпадних вода за домаћинства  креће  од 4,17 дин/ м3 до 39,69 дин/ м3 . Решавање овог проблема биће могуће усвајањем јединствене Методологије за утврдјивање цена комуналних услуга.